search
top

Złamanie nogi

Złamanie nogi może dotyczyć niemal każdej kości w kończynie dolnej. Wyróżnia się złamania kości biodra, uda, rzepki, goleni. Złamanie kości podudzia może dotyczyć kości piszczelowej, strzałkowej oraz kości bocznej lub przyśrodkowej. Do najbardziej poważnych złamań zaliczają się złamania kości biodrowej oraz udowej. Wówczas często wymagany jest zabieg operacyjny.

Dla złamań nogi charakterystyczne są zarówno złamania otwarte, jak i zamknięte. Niekiedy uraz przyczynia się do przemieszczenia odłamów kości. Objawem takich urazów jest zniekształcenie kończyny dolnej. Nie jest wskazane, żeby poruszać kończyną, w której doszło do złamania. Może to spowodować pogorszenie stanu kończyny. W przypadku złamania otwartego, warto zastosować jałowy opatrunek. Koniecznie należy skorzystać z pomocy lekarskiej, jednak można samodzielnie unieruchomić kończynę, przy pomocy np. deski. W większości przypadków dochodzi do powstania obrzęków, jednak można je minimalizować robiąc okłady z lodu.

Lekarz przed nałożeniem gipsu zleca wykonanie badania radiologicznego. W ten sposób może ocenić wielkość oraz rodzaj złamania kości. W zależności od umiejscowienia złamania, stosuje się unieruchomienie kończyny do odpowiedniej wysokości. Gips zdejmuje się najczęściej po ok. 4-6 tygodniach. Wówczas konieczna jest rehabilitacja, zwłaszcza gdy unieruchomione zostało także kolano.

Malarone informacja dla pacjentów

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top