search
top

Złamania kości

Złamania kości najczęściej są efektem upadku, kontuzji sportowej. W wyniku złamań dochodzi do zaniku ciągłości kości. Może być ona częściowa lub całkowita. W bardziej skomplikowanych złamaniach następuje uszkodzenie sąsiadujących z kością tkanek bądź nerwów.

Złamania kości dzielą się na otwarte lub zamknięte. W tych pierwszych dochodzi do rozerwania skóry. W złamaniach zamkniętych skóra zachowuje ciągłość. Złamania kości dotyczą zarówno dzieci, jak i osób starszych. Na złamania szczególnie narażone są osoby z osteoporozą. Ze względu na utratę gęstości kośćca nawet z pozoru niegroźny upadek może skutkować unieruchomieniem kończyny. Złamania kości częściej występują także u osób aktywnie uprawiających sport bądź w przypadku zdiagnozowanych chorób układu kostnego.

Rozpoznanie złamania kości odbywa się na podstawie badania rentgenowskiego. W większości przypadków, kończyna wymaga wówczas unieruchomienia. Najczęściej lekarz zakłada wtedy gips lub szynę. W skomplikowanych przypadkach konieczne są zabiegi chirurgiczne. Gips jest zazwyczaj zakładany na kilka tygodni. Można go zdjąć dopiero po całkowitym zrośnięciu kości. Zaleca się stosowanie leków przeciwbólowych. Niekiedy konieczne jest zażywanie antybiotyków oraz leków przeciwzakrzepowych. W celu szybkiego powrotu do pełnej sprawności wskazane są odpowiednio dobrane ćwiczenia rehabilitacyjne.

Aquafresh Ultimate White

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top