search
top

Urazy stawu kolanowego

Na urazy kolan najbardziej narażeni są sportowcy. Większe ryzyko dotyczy także dzieci oraz osób aktywnych fizycznie. Urazy kolana mogą mieć różną formę. Jeżeli dochodzi do naciągnięcia lub zerwania więzadła, uraz taki nazywany jest zwichnięciem. Nadmierny wysiłek fizyczny może skutkować zapaleniem ścięgien. Upadki bądź uprawianie niektórych dyscyplin sportowych może narazić na złamania kości, urazy chrząstki bądź zapalenie torebki stawowej. Uraz może dotyczyć także mięśni.

Rozpoznanie konkretnego urazu polega przede wszystkim na szczegółowym wywiadzie lekarskim. Następnie lekarz wykonuje badanie fizykalne kolana, polegające m.in. na jego zgięciu lub wykręceniu. W przypadku wątpliwości, pacjent kierowany jest na badanie rentgenowskie. Leczenie uzależnione jest od konkretnego urazu. Złamanie kości będzie wymagać unieruchomienia. Prostsze w leczeniu jest zwichnięcie. Wówczas wskazany jest odpoczynek oraz regularne przykładanie lodu do stawu kolanowego. Pomocne może się okazać leżenie z podniesionymi nogami.

Zapalenie ścięgien wymaga najczęściej stosowania leków o działaniu przeciwzapalnym. W niektórych przypadkach konieczne jest unieruchomienie kończyny. Osoby z urazem stawu kolanowego często uskarżają się na ból. W takiej sytuacji mogą zażywać powszechnie dostępne środki przeciwbólowe.

Niquitin - pastylki dowiedz się co to jest żółtaczka i jak sie przed nią bronic

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top