search
top
Aktualnie przeglądasz: Urazy kończyn

Złamania kości w obrębie stopy

Złamania kości objawiają się silnym bólem oraz obrzękiem. Ból jest szczególnie intensywny w przypadku próby poruszania stopą. Ponadto utrudnione jest przemieszczanie się osoby, u której doszło do złamania kości w stopie. (więcej…)

Na czym polega skręcenie stawu?

Skręcenie stawu jest dość powszechną dolegliwością, która może wystąpić w różnych momentach. Skręcenie polega na uszkodzeniu zarówno więzadeł, torebek, jak i chrząstek stawowych. Najczęściej dolegliwość ta dotyczy stawu kolanowego oraz skokowego. Uraz ten może powstać w wyniku uprawiania sportu, jak i na skutek upadku, a nawet nieprawidłowego stawiania stóp. Podstawowym objawem skręcenia jest silny ból oraz obrzęk. W zależności od intensywności tych objawów, można wyróżnić skręcenie lekkie, umiarkowane oraz ciężkie. (więcej…)

Najczęstsze urazy kolana

Urazy kolana są powszechną dolegliwością sportowców, jednakże mogą one wystąpić u osób, które niewłaściwie wykonują ćwiczenia fizyczne. Jednymi z najczęstszych urazów jest zapalenie torebki stawowej, urazy chrząstki, uszkodzenia łąkotek, zapalenie ścięgna czy zwichnięcia. Wiele z nich ma bardzo podobne objawy, dlatego samodzielne rozpoznanie jest bardzo utrudnione. Z tego powodu diagnoza musi być potwierdzona przez lekarza, który dodatkowo dobierze właściwy sposób leczenia. (więcej…)

Jak postępować w przypadku urazów kończyn?

Urazy kończyn mogą pojawić się w najmniej spodziewanych momentach. Najczęściej są konsekwencją intensywnego uprawiania sportu bądź przeciążenia stawu. Występują różne rodzaje urazów, które posiadają odmienne objawy. Jednym z nich są np. stłuczenia. Można je rozpoznać po występujących siniakach oraz krwiakach. Skręcenie dotyczy uszkodzenia wiązadeł bądź torebki stawowej. Odmiennym typem urazu jest zwichnięcie. Jego objawy są bardzo podobne do skręcenia, dlatego są często mylone. Jednym z najpoważniejszych urazów jest złamanie kości. Wówczas dochodzi do przerwania ciągłości kości. W razie wystąpienia jakiegokolwiek urazu warto wiedzieć, w jaki sposób należy postępować. (więcej…)

Jakie urazy są powszechne w sporcie?

Na różnego rodzaju urazy i kontuzje najbardziej narażeni są sportowcy. Częsty i intensywny wysiłek fizyczny może przyczynić się do zróżnicowanych dolegliwości. W zależności od rodzaju kontuzji należy zastosować odmienne działania.

Jedną z najczęstszych dolegliwości w sporcie są siniaki i krwiaki. Powstają one na skutek m.in. upadków i uderzeń. Są konsekwencją uszkodzenia tkanek miękkich i mniejszych naczyń włosowatych. Siniaki zanikają samoistnie, jednak można wprowadzić działania, które przyspieszą ich gojenie. Są to np. zimne okłady bądź specjalne żele i maści, które należy nakładać miejscowo. (więcej…)

pochp
top