search
top

Najczęstsze urazy kolana

Urazy kolana są powszechną dolegliwością sportowców, jednakże mogą one wystąpić u osób, które niewłaściwie wykonują ćwiczenia fizyczne. Jednymi z najczęstszych urazów jest zapalenie torebki stawowej, urazy chrząstki, uszkodzenia łąkotek, zapalenie ścięgna czy zwichnięcia. Wiele z nich ma bardzo podobne objawy, dlatego samodzielne rozpoznanie jest bardzo utrudnione. Z tego powodu diagnoza musi być potwierdzona przez lekarza, który dodatkowo dobierze właściwy sposób leczenia.

Rozpoznanie urazu kolana odbywa się głównie na podstawie wywiadu lekarskiego. Lekarz zadaje pytania odnośnie intensywności aktywności fizycznej oraz ostatnio wykonywanych czynności. Następnie badana jest sprawność stawu kolanowego, głównie poprzez zginanie oraz prostowanie nogi. W przypadku wątpliwości wykonywane jest prześwietlenie.

Leczenie uzależnione jest od konkretnego przypadku. Jeżeli dolegliwość jest niegroźna, wskazany jest głównie odpoczynek i unikanie intensywnego wysiłku fizycznego. Pacjent może zażywać także niesteroidowe leki przeciwzapalne, które złagodzą ból. W razie wystąpienia obrzęku zaleca się stosowanie okładu z lodu. W poważniejszych przypadkach noga może zostać nawet unieruchomiona. Czasem konieczna jest także operacja. Powrót do pełnej sprawności jest możliwy dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom rehabilitacyjnym.

lek na astmę bez recepty lek występuje tylko jako Zawiesina przeznaczona do wypicia

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top