search
top

Jakie urazy są powszechne w sporcie?

Na różnego rodzaju urazy i kontuzje najbardziej narażeni są sportowcy. Częsty i intensywny wysiłek fizyczny może przyczynić się do zróżnicowanych dolegliwości. W zależności od rodzaju kontuzji należy zastosować odmienne działania.

Jedną z najczęstszych dolegliwości w sporcie są siniaki i krwiaki. Powstają one na skutek m.in. upadków i uderzeń. Są konsekwencją uszkodzenia tkanek miękkich i mniejszych naczyń włosowatych. Siniaki zanikają samoistnie, jednak można wprowadzić działania, które przyspieszą ich gojenie. Są to np. zimne okłady bądź specjalne żele i maści, które należy nakładać miejscowo.

W sporcie bardzo często przytrafiają się skaleczenia i otarcia. Warto wiedzieć, jak trzeba postępować w takiej sytuacji, ponieważ dzięki temu można uniknąć groźnego zakażenia. Jednym z zaleceń jest nałożenie na ranę jałowego opatrunku. Ponadto ranę można przemyć wodą utlenioną lub jodyną.

Powszechne są także urazy ortopedyczne. Sportowcy narażeni są w szczególności na zapalenie stawu barkowego, skręcenie stawu kolanowego i skokowego bądź na zapalenie ścięgna Achillesa. Urazy te przytrafiają się głównie u osób, które trenują lekkoatletykę, siatkówkę czy koszykówkę. Tego rodzaju urazy objawiają się bólem, ograniczeniem ruchomości bądź obrzękiem. Niekiedy kończyna wymaga wówczas unieruchomienia nawet na kilka tygodni.

Arixtra Zapraszamy do centrum medycznego medicus żywiec

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top