search
top

Jak postępować w przypadku urazów kończyn?

Urazy kończyn mogą pojawić się w najmniej spodziewanych momentach. Najczęściej są konsekwencją intensywnego uprawiania sportu bądź przeciążenia stawu. Występują różne rodzaje urazów, które posiadają odmienne objawy. Jednym z nich są np. stłuczenia. Można je rozpoznać po występujących siniakach oraz krwiakach. Skręcenie dotyczy uszkodzenia wiązadeł bądź torebki stawowej. Odmiennym typem urazu jest zwichnięcie. Jego objawy są bardzo podobne do skręcenia, dlatego są często mylone. Jednym z najpoważniejszych urazów jest złamanie kości. Wówczas dochodzi do przerwania ciągłości kości. W razie wystąpienia jakiegokolwiek urazu warto wiedzieć, w jaki sposób należy postępować.

Jeżeli występuje ból i obrzęk trzeba ostrożnie wykonywać wszelkie czynności. Nierozważne działanie może pogorszyć istniejący już uraz. W przypadku obrzęku najlepiej unieść kończynę, ponieważ może to złagodzić dolegliwości bólowe. Pomocny może okazać się także okład z lodu. Dodatkową jego zaletą jest przeciwdziałanie opuchliźnie. Koniecznie należy zdjąć wszelką biżuterię. Jest to działanie typowo profilaktyczne, bowiem w razie wystąpienia obrzęku trudniej będzie ją zdjąć.

Jeśli podejrzewamy złamanie kości trzeba unieruchomić kończynę. Można tego dokonać za pomocą specjalnej szyny. Pamiętajmy także o udaniu się do lekarza.

Pumarix

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

top